Rynek pierwotny a rynek wtórny wady i zalety.

Rynek pierwotny

Poniżej przedstawiam subiektywne spojrzenie na zalety i wady kupna mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera oraz wtórnego, czyli od osoby prywatnej bądź jej przedstawiciela.

Rozpocznę od omówienia rynku pierwotnego:

Zalety:

 • możliwość samodzielnego lub z pomocą architekta zaaranżowania przestrzeni mieszkania,
 • często do mieszkania przypisane jest miejsce w hali garażowej znajdującej się w podziemiach budynku,
 • nowoczesna, zadbana przestrzeń wokół budynku.

Wady:

 • przeważnie wyższa cena w porównaniu z rynkiem wtórnym,
 • konieczność zatrudnienia ekipy budowlanej do wykończenia mieszkania oraz współpraca z nią, która może przynieść wiele kłopotów, choć nie jest to regułą,
 • mało nowych mieszkań w centralnych lokalizacjach miasta, większość nowych osiedli budowana jest na obrzeżach miasta, co może stanowić problem jeśli nie dysponujemy autem.

Kolej na rynek wtórny.

Zalety:

 • często znamy już całą infrastrukturę, która otacza dane mieszkanie,
 • możemy wybrać lokalizację tam gdzie nam odpowiada np. w centrum czy przy uczelni,
 • zdarza się, że mieszkania z rynku wtórnego są już urządzone i umeblowane, dzięki temu nie tracimy czasu na aranżację pomieszczeń oraz poszukiwania sprzętu,
 • zazwyczaj uda się uzyskać niższa cenę, ponieważ negocjacje warunków sprzedaży z osobą prywatną mogą być korzystniejsze niż z deweloperem.

Wady:

 • często są to mieszkania, które wymagają remontu lub odświeżenia
 • zdarza się, że konstrukcja lokalu mieszkalnego jest taka, iż nie możemy go urządzić według własnych gustów lub zdarzają się nieoczekiwane trudności przy remoncie np. tynki z piasku :),
 • bywa, że kłopot stanowi sposób ogrzewania, np. piec kaflowy, który należy już rozebrać, bo są zamontowane grzejniki lub nadal trzeba z niego korzystać co pociąga za sobą kolejne koszty i obowiązki.

Jak widać, każdy rynek posiada swoje plusy i minusy. Decyzja na jakim rynku kupimy wymarzone lokum często zależy od wielu indywidualnych czynników, dlatego nie opowiadam się po żadnej ze stron. Artykuł powstał, by wybór był nieco łatwiejszy 😉

O ile, możemy zdecydować na jakim rynku kupimy wymarzone mieszkanie, to jedyną sprawą na jaką kompletnie nie mamy wpływu to sąsiedzi. Niezależnie od tego czy zamieszkamy na nowym osiedlu czy w wiekowej kamienicy zawsze możemy trafić na dobrych ludzi, bądź wręcz przeciwnie, uprzykrzających życie. Dlatego należy skupić się na sprawach, o których możemy decydować i dokonać trafnego wyboru rynku, na którym kupimy mieszkanie.


Jeśli potrzebujesz pomocy lub chciałbyś porozmawiać o wadach i zaletach zakupu nieruchomości napisz kontakt@kamiltandek.com lub zadzwoń +48503400720

Współpraca i zasada WIN WIN WIN

Czym jest zasada WIN (nie mylić z żadnym Winem ;))? Jak większość z Was domyśla się, jest angielskim słowem oznaczającym wygraną.

W mojej pracy pośrednika nieruchomości kieruję się zasadą WIN WIN WIN, której celem jest zadowolenie i satysfakcja każdej ze stron biorącej udział w transakcji.
Najłatwiej wyjaśnić ją na przykładzie: przy transakcji sprzedaży, sprzedający uzyskał satysfakcjonującą cenę  oraz warunki sprzedaży, a kupujący był zadowolony z zakupu a także ja jako konsultant osiągnąłem sukces.

Podobnie sytuacja przedstawia się przy pośrednictwie w wynajmie lokalu.

Jeśli szukam lokalu dla biznesu usługowego, staram się znaleźć miejsce, które będzie idealne dla tego danego typu usług. Biorę pod uwagę lokalizację oraz optymalną stawkę czynszu. Dodatkowo, jeśli mam wiedzę na temat wad lokalu, to także o nich mówię. Przedstawiam klarowny obraz nieruchomości, aby klient mógł sam podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wynajmu. Nie dążę za wszelką cenę do podpisania umowy.

Zapewne część z czytelników zastanawia dlaczego tak postępuję, przecież w dzisiejszych czasach liczy się głównie zysk..

Uważam, że warto budować długofalowe relacje z klientami,a nie jednorazowe transakcje, po których strony nie będą w dłuższej perspektywie zadowolone. Poza tym, jest to też swego rodzaju reklama, bo jeśli klient będzie zadowolony ze współpracy to poleci moje usługi innym.

Dlatego zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym stawiam na długofalowe relacje i wierzę, że w perspektywie lat przyniosą one dorodne owoce.

Czym kierujemy się kupując mieszkanie?


wybor-mieszkania-kamil-tandek

Jeśli dotychczasowe mieszkanie zaczyna być zbyt małe lub po prostu przestaje spełniać nasze oczekiwania należy rozpocząć poszukiwania nowego lokum. Aby wybrać idealną przestrzeń do życia warto przeanalizować kilka punktów.

Istotną sprawą jest odległość wymarzonego mieszkania od miejsc, w których najczęściej bywamy, ponieważ ważne jest by przemieszczanie się zajmowało jak najmniej cennego czasu. Należy więc znaleźć mieszkanie, z którego niedaleko będzie nam do:

·         uczelni

·         pracy

·         rodziców, którzy w razie potrzeby pomogą w opiece nad dziećmi 😉

Równie ważne jest najbliższe otoczenie budynku. Warto, by w pobliżu lub w niedalekiej odległości znajdowały się sklep spożywczy, piekarnia, apteka. Dobrze też, gdy „po nosem”  usytuowane są przedszkole oraz szkoła. A jak jeszcze dołożymy do tego lokale usługowe takie jak bank lub placówka pocztowa to będzie lokalizacja marzeń.

Istotne jest także oddalenie od przystanków autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych, SKM czy pociągów dalekobieżnych.

Trzeba zastanowić się też na którym piętrze jest najkorzystniej mieszkać. Przeważnie ludzie nie wybierają parterów ani ostatnich kondygnacji. Jeśli w budynku znajduje się winda to zawsze jest dodatkową zaletą mieszkania, bo zwyczajnie ułatwia życie. Wygodniej jest podjechać niż dźwigać zakupy lub wózek dziecięcy po schodach.

Kolejnym aspektem wyboru mieszkania jest położenie względem kierunków świata. Chodzi tutaj o nasłonecznienie oraz w jakich pomieszczeniach będzie najdłużej światło dzienne. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, czy chcemy mieć jasną sypialnię czy pokój dzienny, ale każda część lokum potrzebuje odpowiedniej jasności by spełnić swoją rolę.

W zależności od potrzeb trzeba określić liczbę pokoi. Wiadomo, im liczniejsza rodzina tym większe powinno być mieszkanie. Dobrze, jeśli dzieci mają osobne pokoje a rodzice sypialnię i do tego gabinet oraz kuchnię z jadalnią. Jednak jeśli nie możemy sobie pozwolić na duży metraż to trzeba znaleźć wyjście alternatywne, np. aneks kuchenny połączony z salonem lub pokój z antresolą.

Jeśli ogólna wizja mieszkania jest nakreślona należy zwrócić uwagę na sprawy, których nie widać gołym okiem, a są ważne dla nas i naszego portfela – ogrzewanie. Jest kilka typów ogrzewania: miejskie, gazowe, elektryczne bądź jeszcze spotykane w kamienicach piece na węgiel. Wszystko zależy od wieku budynku, ale dobrze zgłębić zagadnienie.

Ostatnią kwestią wartą przemyślenia są sąsiedzi. Niestety, nie możemy wybrać kto będzie naszym sąsiadem, ale jeśli przeszkadza nam hałas to warto skierować swoje poszukiwania w dzielnice, które nie są zamieszkane np. przez studentów lub rodziny z dziećmi. Jeśli zależy nam na względnej ciszy to należy przemyśleć poszukiwanie mieszkania, które nie jest usytuowane przy głównych ulicach miasta.

Znalezienie nowej przestrzeni życiowej do kupienia nie jest prostą sprawą, więc warto się nad nią dłużej pochylić lub skorzystać z porad agenta nieruchomości.

Zapraszam do kontaktu, pomogę znaleźć mieszkanie Twoich marzeń pod budżet jakim przeznaczasz na zakup.

Czy warto współpracować z pośrednikiem?

Jak to mówią fachowcy: to zależy

Zatem nasuwa się kolejne pytanie: od czego zależy?

Przede wszystkim od naszych oczekiwań, ale również od tego czy pośrednik posiada możliwości oraz umiejętności by je spełnić. Jeśli myślisz, że jego praca ogranicza się tylko do zrobienia fotek i wrzucenia ich na portale ogłoszeniowe to jesteś w błędzie.

Nie jesteś przekonany czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Przedstawię kilka argumentów, które przemawiają za współpracą.

Dzięki pracy agenta nieruchomości klient przede wszystkim:

 • zyskuje spokojniejszą głowę dzięki bezpieczeństwu transakcji
 • ma pewność, że otrzyma satysfakcjonującą cenę
 • może liczyć na szybsze zrealizowanie transakcji dzięki kontaktom pośrednika
 • zyskuje czas, ponieważ nie musi zajmować się sprawami lokalu

Aby osiągnąć powyższe zadania musi  przejść pewną ścieżkę.

Konieczne jest rozpoczęcie pracy od podstaw, czyli od sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Trzeba upewnić się,że lokal posiada czystą kartę lub ewentualne zobowiązanie wpisane w hipotekę nie przeszkadza w podpisaniu umowy.

Kolejnym krokiem jest ustalenie warunków sprzedaży oraz negocjacja ceny, której wynik powinien być zadowalający dla kupującego jak i sprzedającego. Cena jest kluczowym elementem sprzedaży nieruchomości, dlatego szerzej o niej napiszę w innym artykule.

Po wszelkich ustaleniach przychodzi czas na wizytę u notariusza,który pieczętuje warunki transakcji.

Przedstawiony schemat jest najprostszym z możliwych. Wiadomo, czasami pojawiają się też przeszkody, ale profesjonalny agent nieruchomości wie jak sobie z nimi poradzić.

Sporo osób pewnie pomyśli, że bez pośrednika zaoszczędzi 2-4 % wartości nieruchomości i sprzeda mieszkanie samodzielnie.

W niektórych przypadkach można spróbować, ale warto zastanowić się czy nie lepiej zapłacić prowizję dobremu pośrednikowi, który dzięki  m.in. znajomości rynku, home stagingowi, profesjonalnym zdjęciom oraz swojemu doświadczeniu wydobędzie potencjał mieszkania lub lokalu usługowego i uzyska wyższą kwotę sprzedaży, która będzie korzystniejsza dla klienta nawet po opłaceniu prowizji.

By nie być gołosłownym przedstawiam opinię klienta, dla którego uzyskałem cenę sprzedaży o 20 % wyższą, która spowodowała nie tylko duże zaskoczenie, ale też zadowolenie klienta 🙂

Link do mojego profilu LinkedIn gdzie znajdują się też inne rekomendacje.

Jeśli masz pytania czy sugestie zapraszam do kontaktu.

Współpracuję również jako konsultant i jestem w stanie doradzić w poszczególnych kwestiach dotyczących kupna lub sprzedaży nieruchomości.

Planujesz otworzyć lokal gastronomiczny? Pamiętaj, że lokalizacja jest kluczowa!

Dlaczego lokalizacja każdego, nie tylko gastronomicznego lokalu jest aż tak bardzo ważna?

Dla każdego lokalu usługowego istotna jest lokalizacja, zwłaszcza jeśli jego przeznaczeniem ma być gastronomia.

Ma to szczególnie istotne znaczenie dla punktów oferujących np. jedzenie na wynos z powodu wygody oraz ilości klientów.
Czytaj dalej Planujesz otworzyć lokal gastronomiczny? Pamiętaj, że lokalizacja jest kluczowa!