Czym kierujemy się kupując mieszkanie?


wybor-mieszkania-kamil-tandek

Jeśli dotychczasowe mieszkanie zaczyna być zbyt małe lub po prostu przestaje spełniać nasze oczekiwania należy rozpocząć poszukiwania nowego lokum. Aby wybrać idealną przestrzeń do życia warto przeanalizować kilka punktów.

Istotną sprawą jest odległość wymarzonego mieszkania od miejsc, w których najczęściej bywamy, ponieważ ważne jest by przemieszczanie się zajmowało jak najmniej cennego czasu. Należy więc znaleźć mieszkanie, z którego niedaleko będzie nam do:

·         uczelni

·         pracy

·         rodziców, którzy w razie potrzeby pomogą w opiece nad dziećmi 😉

Równie ważne jest najbliższe otoczenie budynku. Warto, by w pobliżu lub w niedalekiej odległości znajdowały się sklep spożywczy, piekarnia, apteka. Dobrze też, gdy „po nosem”  usytuowane są przedszkole oraz szkoła. A jak jeszcze dołożymy do tego lokale usługowe takie jak bank lub placówka pocztowa to będzie lokalizacja marzeń.

Istotne jest także oddalenie od przystanków autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych, SKM czy pociągów dalekobieżnych.

Trzeba zastanowić się też na którym piętrze jest najkorzystniej mieszkać. Przeważnie ludzie nie wybierają parterów ani ostatnich kondygnacji. Jeśli w budynku znajduje się winda to zawsze jest dodatkową zaletą mieszkania, bo zwyczajnie ułatwia życie. Wygodniej jest podjechać niż dźwigać zakupy lub wózek dziecięcy po schodach.

Kolejnym aspektem wyboru mieszkania jest położenie względem kierunków świata. Chodzi tutaj o nasłonecznienie oraz w jakich pomieszczeniach będzie najdłużej światło dzienne. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, czy chcemy mieć jasną sypialnię czy pokój dzienny, ale każda część lokum potrzebuje odpowiedniej jasności by spełnić swoją rolę.

W zależności od potrzeb trzeba określić liczbę pokoi. Wiadomo, im liczniejsza rodzina tym większe powinno być mieszkanie. Dobrze, jeśli dzieci mają osobne pokoje a rodzice sypialnię i do tego gabinet oraz kuchnię z jadalnią. Jednak jeśli nie możemy sobie pozwolić na duży metraż to trzeba znaleźć wyjście alternatywne, np. aneks kuchenny połączony z salonem lub pokój z antresolą.

Jeśli ogólna wizja mieszkania jest nakreślona należy zwrócić uwagę na sprawy, których nie widać gołym okiem, a są ważne dla nas i naszego portfela – ogrzewanie. Jest kilka typów ogrzewania: miejskie, gazowe, elektryczne bądź jeszcze spotykane w kamienicach piece na węgiel. Wszystko zależy od wieku budynku, ale dobrze zgłębić zagadnienie.

Ostatnią kwestią wartą przemyślenia są sąsiedzi. Niestety, nie możemy wybrać kto będzie naszym sąsiadem, ale jeśli przeszkadza nam hałas to warto skierować swoje poszukiwania w dzielnice, które nie są zamieszkane np. przez studentów lub rodziny z dziećmi. Jeśli zależy nam na względnej ciszy to należy przemyśleć poszukiwanie mieszkania, które nie jest usytuowane przy głównych ulicach miasta.

Znalezienie nowej przestrzeni życiowej do kupienia nie jest prostą sprawą, więc warto się nad nią dłużej pochylić lub skorzystać z porad agenta nieruchomości.

Zapraszam do kontaktu, pomogę znaleźć mieszkanie Twoich marzeń pod budżet jakim przeznaczasz na zakup.